Začínáme/Starting

“Jak, kdy a proč ses rozhodla stát se au-pair?” To je otázka, kterou jsem za posledních pár měsíců slyšela asi tisíckrát. A odpověď zní: “Těžko říct…”

“How, when and why have you decided to become an au-pair?” That’s the one question I’ve heard a thousand times in the last few months. And my reply: “Hard to say, really…”

Když jsem byla malá, profese, kterou jsem chtěla vykonávat, se měnila ze dne na den. Lékařka, právnička, astronautka, prezidentka, veterinářka, lovkyně tornád… To, že po střední škole půjdu na vysokou, byla samozřejmost. Věděla jsem ale, že chci odjet studovat do zahraničí. Alespoň na nějakou dobu… Takže na konci třetího ročníku jsem si řekla, že je čas prozkoumat své možnosti. Našla jsem si agenturu, která pomáhá českým studentům se vším ohledně univerzit v Británii. Vzala jsem s sebou svou nejlepší kamarádku (přece nepojedu nikam sama!) a odjely jsme do Prahy na informační seminář zjistit víc.

When I was little, the job I wanted to do changed every day. A doctor, a lawyer, an astronaut, a prezident, a vet, a tornado hunter… I certainly wanted to go to university right after high school. I also knew, I’d love to study abroad. At least for a while… So, at the end of my junior year I decided that it’s about time to actually look into it and explore my opportunities. I found an agency that helps Czech students with all the British universities related things. I told about it my best friend (I didn’t wanna go alone!) and we went to Prague to find out more.

DSC01030WP_20160415_09_49_11_Pro

Obě nás to nadchlo. Vždyť studovat v Británii je náš sen! A zatímco ona začala vybírat obor a univerzitu, já si uvědomila, že to není “to pravé ořechové”… 

We were both so excited. It was our dream to study in Britain! By the time she was getting through all the majors and unis, I discovered it was not really the “it” thing for me…

Cítila jsem, že nejsem připravená jít na vysokou školu. Netušila jsem, co bych chtěla studovat nebo jakou práci bych v budoucnu chtěla mít. Učitelství, filologie, management cestovního ruchu nebo meteorologie? Co takhle ani jedno??

I felt like I wasn’t ready to go to university. I didn’t know what I’d like to study or what job I’d like to do. Teaching, filology, tourism management, meteorology? How about no??

Když jsem jednoho zářijového dne roku 2015 narazila na již dávno uložený odkaz agentury specializující se na au-pair pobyty (dá se to tak vůbec říct??), řekla jsem si, že nic nedám za to, když se dozvím trochu víc. Něco málo jsem si zjišťovala už roky předtím. Informovala jsem se jen zlehka, sledovala jsem životy jiných českých au-pairek a záviděla jim. Nikdy mě ale nenapadlo, že bych odjela já sama. Natož po střední škole! Mé podvědomí ale bylo prozíravější, a tak uložilo již dříve zmiňovaný odkaz, a naprosto zhatilo mé vysokoškolské plány, protože o dva týdny později už jsem seděla v Olomouci na (dalším) informačním semináři se stejnou kamarádkou a stejným nadšením jako onehdy v Praze. Tentokrát mi to nadšení ale vydrželo!

So, when one September day I came across a saved link of agency specialising in au-pair experiences I said to myself sure, why not to find out more about it. Years before that I had actually read a few things about it, I read some Czech au-pair blogs and I envied those girls. But I had never thought about leaving myself. And certainly not right after high school! Well my subconciousness had known better, so it saved that earlier mentioned link and absolutely changed my uni plans. Because two weeks later I’ve been at an infomational meeting in Olomouc with that same friend of mine and the same excitement as in Prague. This time though, it didn’t go away!

foto0027

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s