Přihláška a matching proces/Appliccation and matching process

Přihlášku jsem začala vyplňovat hned v den informační schůzky. Veškeré osobní informace, zdravotní záznamy, zkušenosti s dětmi, preference, reference, fotky a video. O ano, všechno a ještě mnohem víc v jedné přihlášce!

I started filling out the application form on the day of the informational meeting. Personal information, medical records, chilcare experience, preferences, references, photos and video. Oh yeah, this and a lot more in only one application!

Přihláška samotná byla sepsána rychle. Pak ale přišly opravy a doplňky. A nakonec reference. Jsem líná (ti, co mě znají, to potvrdí) a obvolávat lidi kvůli referencím je namáhavá aktivita, které jsem se vyhýbala jako čert kříži! Přihlášku jsem dokončila koncem prosince, ale bez videa. Nápadů jsem měla plno a video jsem po měsíci dokonce i natočila. Co už jsem ale nezvládla, bylo editování. Zkoušela jsem to minimálně pětkrát a vzhůru jsem zůstala až do dvou ráno. Nevyšlo to. Takže jsem se rozhodla nechat přihlášku bez videa (menší šance, že si vás rodina vybere) a doufat v nejlepší.

The application itself was written quickly. Then it came to the corrections and adding more stuff into it. And then the references. I’m super lazy (those of you who know me will agree) and calling people because of references is a tiring thing I didn‘t want to go through! I finished the application at the end of December, though it was missing the video. I had plenty of ideas and after a month  I finally realized them. I managed to record the video but the editing part just couldn’t happen. I tried and tried, sometimes until 2am. I ended up giving in. I made a decision of submitting the application without the video (even though there is a smaller chance of getting a match) and hoping for the best.

Pár se mi jich přece jen ozvalo, yaaay. Zdlouhavě a zbytečně to popisovat nehodlám, všude je to stejné. Rodina, líbí/nelíbí, rodina, líbí/nelíbí… Jediné, co bych zmínila, je, že můj konečný match byla třetí rodina, která se mi ozvala. To, že jsem video neměla, jim nevadilo, důležitější pro ně byly osobnost a zkušenosti. Díky bohu!

Eventually some families appeared, yaay. I’m not going to describe the whole never-edning process in detail. Family, you like/dislike them, family, you like/dislike them… The only thing I would like to mention is that my final match was a third family that reached out to me. The fact that I didn’t have a video didn’t bother them. My personality and experience was much more important. Thank god!

Proces stěhování do Alexandrie, Virginie, USA začíná…

The process of moving to Alexandria, Virginia, USA shall begin…

WP_20160322_17_03_34_Pro

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s