NYC trip

Ve čtvrtek odpoledne, den před odjezdem z tréninkové školy, se nám naskytla příležitost jet do NYC na komentovanou prohlídku. Po dnech strávených jen na pozemcích kampusu to byla skvělá změna.

Thursday afternoon, the day before the departure to our host families, was a day of the NYC tour. It was not mandatory though most of the au-pairs (if not all of us) participated. It was a great change after days spent only at the university campus.

Po absolvování kurzu první pomoci, závěrečné zkoušce týdne, jsme si jen rychle zaběhly do pokoje pro nejnutnější věci a hups do autobusu a hurá směr NYC.

After the CPR course, final part of our training, we ran to our rooms to change, get our stuff and we ran back to get to the bus and off to NYC we went.

Prohlídka byla ve stylu jízda v autobuse, kochání se okolím, rychlá zastávka a focení, zpět do autobusu, jedeme dál. Zní to jako otrava a vyhozené peníze, ale upřímně? Jako první návštěva města je to naprosto vyhovující!

The tour looked like this: sitting in a bus, looking around all excited, quick stop and taking lots of pictures, back to the bus, we are continuing our tour. It might sound pretty lame, but honestly? It was a great first NYC visit!

Po tomto sprintu Městem, které nikdy nespí, přišla na řadu návštěva Rockefellerova centra s úžasnou vyhlídkou na město a další focení!

After that sprint run through the City that never sleeps, we got to visit the Rockefeller center. Oh the view!! And all the photos!!

A nyní „rozchod“! Což pro nás znamenalo jít se podívat na Times Square, užít si tam taneční vystoupení a pak najít cestu k Empire State Building a u toho se dobře najíst, protože jsme byly tak moc hladové! Ano, musíte mít dobře stanovené priority!!

Then we got to go „our own way“. So for us it meant Times Square (and a dancing performance) and then finding our way to Empire State Building and grabbing something tasty to eat because we were starving! Oh yes, you have to have priorities!!

Protože nakonec není důležité, kam jdete, ale s kým jdete!!!

Because at the end it’s not places you go to, but the people you go with!!!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s