Tréninková škola/Training school

Po klidném letu z Prahy do Londýna přišla na řadu další kontrola zavazadel, lehký pohovor o mém pobytu, změna letadla, hodinka čekání a bylo to. Let z Londýna do New Yorku jsem projedla (ostatně jako vše ostatní!). Podívala jsem se na nějaký ten film, napsala dopis, uronila pár slz, popovídala si s holkami, které mířily stejným směrem, a snažila se alespoň lehce schrupnout. Přílet na JFK byl hladký, kontrola jakbysmet. Už zbývalo jen vyzvednout zavazadla, najít pana řidiče, který nás měl dopravit do tréninkové školy, a bylo hotovo.

After an easy flight from Prague to London, it was time for some other luggage check, interview about the purpose of my visit, change of airplanes and some more waiting. Here we go. Flight from London to New York was another easy one. I kinda ate through it! I watched a few movies, wrote a letter, cried a little, talked to my fellow au-pairs and tried to nap. At JFK, everything went really smoothly. After the recollection of our lugagge, we went to find the driver that was supposed to take  us to the training school and boom, we got it all right.

Tréninková škola se nacházela na Long Islandu a z letiště nám cesta trvala asi hodinku. První věc, kterou jsem udělala, když jsem se dostala do svého pokoje, bylo vypnutí klimatizace. Taková kosa!!! Následovala pizza, sprcha a postel. Pondělí, první den v USA, byl za mnou.

The training school was situated on Long Island and the drive from JKF to there took us about an hour. First thing I did after getting into my room was turning off the AC. Seriously guys, frikin‘ freezing!!! After that: pizza, shower and bed. Monday, first day in the US, was over.

 

Myslím, že rozepisovat se o tréninkové škole nějak více do hloubky je naprosto zbytečné! Takže v rychlosti a jednoduchosti: vstanout, nasnídat se, učit se, obědvat, učit se, večeřet, poznávat nové lidi a tvořit první přátelská pouta. Občas nějaká hra či nadměrná konzumace sladkostí. Takhle vypadali úterý a středa. Čtvrtek byl ve znamení kurzu první pomoci a výletu do NYC. Pátek byl lehce hektický. Po snídani následovalo rychlobalení, rozloučení se s nově nalezenými přáteli a odjezd k host rodinám.

I think it’s pointless describing the whole training school week in detail so I’m gonna make it short and simple. Wake up, breakfast, classes, lunch, classes, dinner, bonding with fellow au-pairs. Sometimes a game or stuffing our bellys with international sweets. This is how Tuesday and Wednesday looked like. Thursday was full of first aid course and a NYC trip. Friday was quite hectic. After breakfast we had to pack all of our stuff, say goodbye to our new friends, get on a bus and begin our journey to our host families.

 

 

 

I když jsem byla jediná Češka v kolektivu, nebyl to žádný problém. Našla jsem kamarádky, troufám si říct, na zbytek života! Jsem nehorázně vděčná, že jsme se potkaly, protože můj první týden v USA se tak stal ještě kvalitnější a zábavnější!

Even though I was the only Czech girl in our training school group it was not a big deal. I found friends and I dare to say we’ll be friends for the rest of our lifes! I am unbelievably grateful that we’ve met, because my first US week got even better and funnier with those chicks beside me!

636015814300504053

#squadgoals

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s