Dovolená v New Jersey/New Jersey vacation

Pomalu se blížíme k polovině léta. Horka jsou neústupná, na obzoru ani mráček, bazén nestačí. A tak vyrážíme na další dovolenou s přáteli mých host rodičů, tentokrát do New Jersey, konkrétněji Long Beach Island. Sobota dopoledne, začátek akce. Auto máme napakované natěšenými dětmi, odhodlanými rodiči, unavenou au-pair a veškerou plážovou výbavou.

Slowly, we are approaching the middle of the summer. The heat is unbearable, not a single cloud to be seen, the pool is just not enough. So we are vacationing again. This time we are heading with some of my host parents‘ friends to New Jersey, specifically Long Beach Island. It’s Saturday morning, we are about to head out. The car is packed with excited children, determind parents, exhausted au-pair and with everything you might need at the beach.

Ve Virginii nás trápilo sucho, ale jen co jsme dorazily do domu na pláži na LBI, přišla bouřka. Žádný strach, dovolenou nám nezkazila. Naopak, pročistila vzduch a týden strávený válením se u oceánu byl o to lepší.

Back in Virginia, we’ve had trouble with the drought but as soon as we’ve arrived to the beach house, an awesome summer storm came to say hi. No worries, it definitely didn’t crush our vacation. The air was much more pleasant after the storm and the week spent by the ocean got way better.

Uprostřed týdne jsme se rozhodli pro změnu. Dneska žádná pláž, pojedeme objevovat pravého ducha New Jersey. Molo, kolotoče, vodní park. Všechno na jednom místě.

In the middle of the week, we have decided to change our daily routine. No beach today, let’s find the true New Jersey spirit. Pier, carousels, arcade, water park. All at one place.

A rozhodně nesmím opomenout večerní barbecue, procházky pro tu nejlepší zmrzlinu na světě a nádherné západy slunce u zátoky.

And I definitely can’t forget to mention late evenings‘ barbecues, long walks to get the best ice-cream ever and beautiful sunsets by the bay.

Netřeba podotknout, že to byla jedna z nejlepších dovolených!

Needless to say, it was one of the best vacations of mine!

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s