Roadtrip #1: Philadelphia, Baltimore

Každý pořádný cestovatel sní o tom, že si jednou projede celé USA v autě. Já nejsem výjimkou. Když jsem zde ale dorazila, došlo mi, že to není možné, pokud nemám alespoň měsíc volna v kuse! Kdo mohl tušit, že jsou Státy tak obrovské, že? Takže přišla změna plánu. Půjdeme na to kousek po kousku. Stát po státu. První menší roadtrip je tady! Směr Filadelfie!!

Every travel enthusiast dreams about driving around the whole US in a car. I am not an exception. It was when I arrived here that I realized it won’t be happening unless I have at least one month off! Who could have guessed the US is so big, right? So I had to come up with a plan B. I’ll travel the country piece by piece. One state at a time. The first roadtrip is here! Philly, here we go!!

První srpnový víkend jsme s Julií, mojí naprosto úžasnou německou kamarádkou, vzaly auto a vyrazily vstříc parné letní Filadelfii. Čtyři hodiny po dálnici není nic hrozného, ale v minivanu, který má porouchanou klimatizaci, ten horký srpnový den cítíte o něco víc. Naše řešení? Okna dolů, nohy ven, hlasitá hudba a zábavné historky.

It was the first weekend of August. Me and Julia, my absolutely amazing German friend, took a car and headed towards the hot summer city of Philadelphia. 4 hours on the highway is not bad, but 4hours spent in a minivan without working AC on such a hot day doesn’t feel that good. Our solution? Windows down, feet up and out of the windows, loud music and funny stories.

img_2894

Když jsme dorazily na místo a zaparkovaly, vydaly jsme se k městské radnici. Ta budova! Ta budova je nádherná. (Kdo sleduje How to get away with a murder, ví o čem je řeč.) Navíc se před radnicí nachází také různé fontánky, které nám ten den pomohly přežít, a LOVE park s velice proslulou sochou.

When we arrived to our destination and parked the car, the first spot we visited was Philadelphia City Hall. That building! That building is so beautiful. (HTGAWAM fans know what I’m talking about.) Also, there is a little splash park right in front of the building that helped us survive the day and a LOVE park with a huge love sign just nearby.

Filadelfie je město s bohatým historickým základem a tak, přirozeně, naše další kroky vedly k Independence Hall a Liberty Bell. 

Philadelphia has a rich historical background and so our next stops were Independence Hall and Liberty Bell.

Fandové Rockyho mají toto město nejspíš docela vysoko na seznamu míst, které chtějí navštívit. Ještě aby ne. Když zamíříte od městské radnice přes Náměstí Benjamina Franklina, dostanete se k dálnici Benjamina Franklina a ta Vás dovede až k Muzeu umění a slavným Rockyho schodům a soše. A tak jsme touto cestou vydaly i my. Na náměstí jsme se usadily u fontány, zatímco místní v ní rovnou plavali. Podél dálnice lemované vlajkami světa (Tu naši jsem nezahlédla, ale možná jsem jen slepá…) jsme došli až na nejfrekventovanější místo celé Filadelfie. Mně stačily fotky, Julia mířila o něco výš a schody vyběhla à la Rocky.

Rocky fans have this city probably really high on their bucket list. I’m not surprised. If you head from the city hall towards the Franklin square, you will eventually get to the Benjamin Franklin Parkway that will lead you all the way to Philadelphia Museum of Art, Rocky steps and statue. We got on track and soon we found ourselves resting next to the beautiful square fountain while other people were swimming in it. (I mean, why not, it was really hot!) The parkway, nicely decorated with all sorts of world flags, led us right onto the most visited spot in the whole city. While I was fine with photos, Julia decided to run the steps à la Rocky. A pure athletic performance!

Po další procházce městem a objevování jeho krás jsme se vydaly zpět domů. Baltimore jsme měli po cestě, a tudíž jsme moudře usoudily, že přístav je ideální místo na procházku při západu slunce a večeři při svíčkách. Očividně si romantiku umíme zařídit i bez mužských protějšků…

After more walking and exploring the city we headed back home. Baltimore was on the way there so we decided to stop by at the local harbor, walk around at sunset and get some fancy candle-lit dinner. Obviously, we can enjoy some romantic time even without men…

Bylo to skvělé dobrodružství a jsem nesmírně vděčná, že můj první americký roadtrip jsem mohla prožít právě s Julií!

It was an incredible adventure and I’m unbelievably grateful that I could have spent my first American roadtrip with Julia!

 

 

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s